Sevgili anne ve babalar;
Çocuklarda süt dişleri aşağı yukarı 6-8 aylıkken sürerler. 2,5 – 3 yaşında çocuklarda 20 adet süt dişi vardır. Süt dişleri görevi, çocuğun beslenmesini ve konuşmasını sağlamak ve kalıcı dişlere yer tutmak, sürerken onlara rehberlik etmektir. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk ve rehberlik ortadan kalkmaktadır. Süt dişlerinin erken kaybedilmesi çene yapısını ve diş dizimini bozar.

Çocuk rahat çiğneyemediği için de beslenmesi ve gelişimi etkilenebilir. Bu nedenle süt dişleri değişme zamanına kadar çürüksüz olarak korunmalı, çürük varsa mutlaka tedavi edilmelidir. Bebeklerde süt dişlerinin sürmesi sırasında genelde salya akıntısı, iştahsızlık, huzursuzluk, uykusuzluk, ishal, ateş, çene veya yüzde kızarıklık, hafif öksürük gibi sıkıntılar yaşanabilir.

Bu sıkıntılar dişler sürmeden 2-3 ay önce başlayabilir. Bunların ne olduğu ve ne kadar ağrı oluşturacağı konusu çocuktan çocuğa farklılık gösterir.

Bu dönemde dişlerini kaşıyabileceği bir şeyler vermek en doğrusudur. Çok gerekli ise doktor önerisiyle ilaç verilebilir. Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerir, bu nedenle kolay ve hızlı çürümeye yatkındır. “Nasıl olsa yerine yenileri gelecek” diye düşünülmemelidir.
Süt dişleri 6-7 yaşında değişmeye başlar.
6-13 yaş arası karışık dişlenme dönemidir. Bundan sonra süt dişleri yerini kalıcı dişlere bırakır.
6 yaş civarında süt dişlerinin en arkasından alt ve üst çenede, sağda ve solda olmak üzere dört adet 1. büyük azı dişleri (6 yaş dişleri) çıkar. Çok erken yaşta çıktıkları için süt dişleri ile karıştırılabilir. Halbuki ömür boyu ağızda kalan ve çiğnemenin merkezi olan ilk kalıcı dişlerdir. Bu dişlerin korunması gereklidir. Bu dişleri korumak için fissür örtücü denilen dişi çürüğe karşı koruyan uygulamalar yapılmalıdır.

Çocuklar dişlerini nasıl fırçalamalıdır?
Çocuklar için üretilmiş küçük başlıklı yumuşak diş fırçaları seçilmelidir. 3 yaşına kadar diş macunu kullanılmamalıdır. 3 yaşından sonra ise çocuk diş macunları diş fırçasına sürüntü şeklinde çok az miktarda konmalıdır. Yuvarlak hareketlerle tüm dişleri ve tüm diş yüzeyleri fırçalanmalı sonrasında çocuğundan da kendi kendine yapması için teşvik edilmelidir.
ÇOCUKLARDA AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI
” Biberonla süt içirdikten sonra ağız temizliği için su içirin.
” Emziği kesinlikle şekere, bala, pekmeze batırmayın.
” Beslenme sırasında bebeğinizin kaşığını ağzınıza almayın, lokmaları ağzınızdan çıkarıp bebeğe vermeyin. Bu ileride çocukda çürüğe yol açacak bakterileri çocuğunuza bulaştırmanıza neden olacaktır.
” Çocuğunuza şekerli yiyecek ve içecekleri iki öğün arasında vermeyin.
” Her beslenmeden sonra su verilerek ağız içinin temizlenmesi sağlayın.
” Bebeklere bir yaşından sonra biberon bıraktırılmalı, bardak ve kaşık kullanarak beslenmeye alıştırılmalıdır
” Çocuğun doğumundan itibaren her beslenmeden sonra ağız içi ıslak gazlı bezle temizlenmeli, bu işlem süt dişleri sürdükten sonrada devam etmelidir
” İki yaşından itibaren sizin kontrolünüzde günde iki defa dişlerini düzenli fırçalatın. Çocuğunuzun yaşına uygun diş fırçası ve macunu seçin.
” Diş macununun miktarı mercimek büyüklüğünde olmalıdır.
” Çocuğunuzun diş macununu yutmamasına dikkat edin.
” Korucu flor uygulaması için dişhekiminize başvurun.
” Süt dişlerinde çürük varsa mutlaka tedavisini yaptırın.
” 6 yaşında süt dişlerinin en arkasından süren, ömür boyu ağzımızda kalması gereken 6 yaş dişlerine fissür örtücü uygulatın çürük var ise mutlaka tedavi ettirin.
” Çocuğunuzu altı ayda bir dişhekimi kontrolüne götürün.